Акрилові ковальські фарби по металу німецької компанії W+S GmbH Lackchemie und Aerosol-Technik
 

Стандарти підготовки поверхні

Дуже часто в західній спеціалізованій літературі, особливо в статтях, присвячених підготовці поверхні металу перед фарбуванням, зустрічаються відсилання до міжнародних і загальноєвропейських стандартів підготовки поверхні металів.

Ці стандарти також використовуються виробниками фарб, описуючи технологію підготовки поверхні перед фарбуванням.
 
У даній статті перераховані три найпоширеніші стандарти підготовки поверхні. Їх розробниками є:
Національна асоціація інженерів-корозіоністів (NACE)
Рада по фарбуванню металоконструкцій (SSPC)
Шведська асоціація стандартів (Sa, St)
Спочатку стандарти підготовки поверхні були розроблені Шведським інститутом корозії, а пізніше прийняті Радою з фарбування металу (SSPC) та іншими організаціями.
 

Розглянемо існуючі стандарти цих трьох організацій:

Національна асоціація інженерів-корозіоністів (NACE)
NАСЕ 1 Очищення до чистого металу
NACE 2 Очищення до майже чистого металу
NACE 3 Комерційне очищення
 
Рада по фарбуванню металоконструкцій (SSPC)
SP-1 Очищення за допомогою розчинника
SP-2 Очищення ручними інструментами
SP-3 Очищення за допомогою механізованих інструментів
SP-4 Термоочищення
SP-5 Очищення до чистого металу
SP-6 Комерційне очищення
SP-7 Видаляюче очищення
SP-8 Травлення
SP-9 Очищення після піскоструменевої обробки
SP-10 Очищення до майже чистого металу
 
Шведська асоціація стандартів (Sa, St)
St 2 Очищення ручним інструментом
St 3 Очищення електричним інструментом
Sa 1 Видаляюче очищення
Sa 2 Комерційне очищення
Sa 2 1/2 Очищення до майже цілого металу
Sa 3 Очищення до чистого металу
 
Давайте зараз визначимося з кожним зі стандартів.
 
SSPC-SP-1
Очищення розчинником. Видалення всіх сторонніх частинок, масел, жирів, забруднювачів, слідів землі, солей, фарб і стружки, а також інших забруднень, що утворюються на поверхні сталі, за допомогою розчинників, емульсій, очищувальних сполук або подібних матеріалів і методів, які передбачають використання розчинників або очищувачів.
 
SSPC-SP-2
St2
Очищення ручним інструментом. Видалення прокатної окалини, вторинної окалини, відшаровуючої  іржі і фарби за допомогою сталевої щітки, ручної піскоструменевої обробки, ручного зішкрібу або інших ручних інструментів, а також поєднання цих методів.
 
Поверхня після обробки повинна мати тьмяний металевий блиск, а також повинна бути очищена від масла, жиру, пилу, грунту, солей та інших забруднень.

SSPC-SP-3
St3
Очищення електричним інструментом. Видалення прокатної окалини, вторинної окалини, відшаровуючої фарби та іржі для підготовки до процесу автоматизованого очищення дротяною щіткою, механічними інструментами, автоматизованим шліфуванням, автоматизованою піскоструменевою обробкою або комбінацією цих методів.
 
Поверхня повинна мати прозорий металевий блиск і очищеною від масел, жиру, бруду, грунту, солей та інших забруднень. Поверхня не повинна бути полірованою і гладкою.
 
SSPC-SP-4
Термоочищення. Видалення накипу, іржі та інших забруднень за допомогою високої температури. Для цього використовуються пальники, що працюють на ацетилен-кисневій суміші. Перед цим слід провести очистку металевою щіткою. Поверхня також повинна бути очищена від масла, жиру, бруду, слідів грунту, солей та інших забруднень.

SSPC-SP-5
Sa3
NACE 1
Очищення до чистого металу. Видалення вторинної окалини, іржі, прокатної окалини, фарби або інших забруднень відбувається за допомогою абразивних частинок, які подаються на оброблювану поверхню за допомогою стисненого повітря або дробеметного  ротора. Поверхня, очищена до «чистого металу», має сіро-білий металевий колір, вона злегка шорстка і готова до нанесення лакофарбового покриття. Поверхня повинна бути очищена від масла, жиру, бруду, видимої вторинної окалини, іржі, продуктів корозії, оксидів, фарби та інших забруднень.
 
SSPC-SP6
Sa2
NACE 3
Комерційне очищення. Видалення вторинної окалини, іржі, прокатної окалини, фарби або інших забруднень за допомогою абразивних частинок, які подаються на оброблювану поверхню за допомогою стисненого повітря або дробеструйного ротора.
Поверхня після комерційного очищення повинна бути повністю вільна від масла, жиру, бруду, прокатної окалини, а також вторинної накипу і старої фарби, іржі, але можуть залишитися світлі тіні, смужки, також може спостерігатися зміна кольору, викликана іржею, вторинними оксидами накипу, залишками старої фарби; якщо поверхня має поглиблення, в самому низу поглиблень можуть бути невеликі залишки іржі або фарби; нарешті, дві третини кожного дюйма ділянки повинні бути вільні від усіх видимих залишків, а для решти площі допускається незначне знебарвлення або сильний залишок, про що йшлося вище.

SSPC-SP-7
Sa1
Видаляюче очищення. Видалення певною мірою відшаровуючої вторинної окалини, іржі та фарби за допомогою абразивних частинок, які подаються на оброблювану поверхню за допомогою стисненого повітря або дробеструйного ротора. Не обов'язково, щоб поверхня була повністю очищена від накипу, іржі і фарби. Залишки вторинної окалини, іржі і фарби повинні бути щільними, а поверхня повинна бути досить відшліфована, щоб забезпечити хорошу адгезію фарби.
Поверхня після видаляючого очищення повинна бути повністю очищена від масла, жиру, бруду, залишків іржі, лущення накипу, іржі та лакофарбового покриття, але допускається невелика кількість вторинного накипу, міцних залишків іржі, фарби; обробці підлягають численні рівномірно розподілені плями металевої поверхні.
 
SSPC-SP-8
Травлення. Видалення вторинної окалини, іржі та прокатної окалини за допомогою хімічних препаратів, електролізу або комбінації цих методів. Поверхня в результаті травлення повинна бути повністю очищена від усіх опадів, іржі та інших сторонніх речовин. Крім того, поверхня повинна бути без реактивних кислот і алкалоїдів.
 

SSPC-SP-9
Очищення після піскоструминної обробки. Видалення всіх частинок вторинної накипу після піскоструминної обробки.
 
SSPC-SP-10
Sa 2 1/2
NACE 2
Очищення практично до чистого металу. Видалення практично всієї вторинної окалини, іржі, прокатної окалини, фарби або інших забруднень за допомогою абразивних частинок, які подаються на оброблювану поверхню за допомогою стисненого повітря або дробеструйного ротора.
Результатом очищення до майже чистого металу є очищена від масла, жиру, бруду поверхні, вторинної накипу, іржі, продуктів корозії, оксидів, фарби або інших сторонніх речовин, але можуть залишитися світлі тіні, смужки, також може спостерігатися зміна кольору, викликана іржею, вторинними оксидами накипу, щільним осадом старої фарби. Нарешті, 95% загальної площі поверхні необхідно очистити від усіх видимих забруднень, тоді як інші можуть відчувати невелике знебарвлення, як обговорювалося вище.